18 września 2023

Stymulacja tkankowa czyli oddziaływanie na receptor CD44

To jeden z zabiegów medycyny estetycznej, do których wskazań zalicza się spadek elastyczności, oznaki starzenia, suchość, głębokie bruzdy, zmniejszenie kolagenu czy wiotkość. Jego działanie może być silniejsze od mezoterapii igłowej, jednak ostateczny rezultat zależy od indywidualnych cech danej osoby. Stymulacja tkankowa, bo o niej właśnie mowa, oddziałuje na receptor CD44. Aktywowany w odpowiedni sposób, może poprawić jędrność skóry. W tym artykule opowiemy, na czym polega zabieg.

Czym jest receptor CD44?

To nic innego jak jedna z grup białek adhezyjnych, które są w stanie wiązać niektóre substancje, np. kwas hialuronowy. Receptor CD44 jest jednak przede wszystkim odpowiedzialny za formowanie kolagenu, który wpływa bezpośrednio na poprawienie jędrności skóry. Stymulacja tkanek wywołuje więc aktywację jego działania w określonym miejscu. Co więcej, do pobudzenia tej grupy białek adhezyjnych stosuje się konkretne substancje, takie jak, chociażby, wspomniany wcześniej kwas hialuronowy fragmentaryczny, kwas bursztynowy, aminokwasy, polinukleotydy, R-kolagen czy hydroksyapatyt wapnia.

Na czym polega stymulacja tkankowa?

Zadaniem zabiegu jest pobudzenie receptora CD44 w taki sposób, żeby wytworzył kolagen i elastynę, a co za tym idzie — odbudował strukturę skóry, która utraciła jędrność, gęstość i elastyczność. Stymulacja tkankowa polega więc poniekąd na wymuszeniu bądź poprawieniu procesów regeneracyjnych skóry. Rezultaty oraz intensywność stymulacji tkankowej zależą przede wszystkim od miejsca iniekcji, użytych substancji czynnych, a także samej techniki wykonywania całego procesu. Zatem poprawienie jędrności u każdej osoby może wyglądać inaczej.

Czy są przeciwskazania do zabiegu stymulacji tkankowej?

Nie w każdym przypadku istnieje możliwość wykonania zabiegu aktywującego receptor CD44. Do przeciwwskazań zaliczyć możemy wszelkiego rodzaju choroby autoimmunologiczne, skłonność do bliznowacenia, nowotwory, zaburzenia krzepnięcia krwi, różnorodne stany zapalne skóry (i inne zmiany w miejscu wykonywania stymulacji tkankowej, mającej na celu poprawienie jędrności), alergie oraz ciąża. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem przed wykonaniem zabiegu oddziałującym na receptory CD44.

 

2024 KOSMETOLOG W SZCZECINIE  -  copyright © www.esthetic-concept.pl  -  wszelkie prawa zastrzeżone